Ha ketyeg az óra...

Ha ketyeg az óra...


Ha ketyeg az óra...

A gyermekvállalási átlagéletkor az elmúlt években folyamatosan növekszik, a nőknél az első gyermek születésekor mára eléri a 29,4 évet. Ugyanakkor 30 éves korban a termékenység már csökkenésnek indul és ez a folyamat 35 éves kor felett jelentősen felgyorsul, 40 évesen pedig már a természetes fogantatás esélye rendkívül alacsony.

A nők életkorának növekedésével csökken a petesejtek száma és ezzel párhuzamosanaz ivarsejtek minősége is, így magasabb a termékenységi zavar, a korai vetélések aránya és emelkedik a várandósság alatti komplikációk száma is. Az idősebb életkor meghosszabbítja a várandósság kialakulásához szükséges időt.

A Felelősen Magadért Egyesület (FEME) a termékenységtudatosságot edukációs tartalmakkal, eseményekkel támogató „Hello Termékenységtudatosság” (HTT) projektjével az életmód és az életkor gyermekvállalásra gyakorolt hatásaira hívja fel a figyelmet legújabb animációs filmjével is:

A HTT projektet 2022-ben hat szakember kezdeményezésére hozták létre, akik célul tűzték ki, hogy social media felületeiken edukációs videókkal és szakcikkekkel segítsék a fiatal generációk tudatosságra nevelését a gyermekvállalás és családalapítás kapcsán.

A filmet bemutatták az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgatósága által, immár második alkalommal megrendezett Termékenységtudatosság hetének budapesti állomásán is, amelyen részt vett Dr. Vesztergom Dóra, szülész-nőgyógyász, reproduktív endokrinológus, meddőségi specialista és Dr. Kiss-Kozma Georgina, az Ifjúságkutató Intézet kutatásvezetője, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Szociológia Műhelyének kutatótanára.

További részleteket olvashatnak ITT.