Kerekasztal-beszélgetés: Meghackelhető a biológiai óra?

Kerekasztal-beszélgetés: Meghackelhető a biológiai óra?


Kerekasztal-beszélgetés: Meghackelhető a biológiai óra?

A Termékenységtudatosság hete szegedi rendezvényét 2024. április 24-én, az SZTE Banga Ilona Egészségtudományi Képzési Központban tartották. Dr. Katona Renáta, a Felelősen Magadért Egyesület alapító tagja állandó szülész-nőgyógyász szakértője gondolatébresztő előadásában elmondta, hogy az életünk során többször változni fog, ahogyan a családról, szerepeinkről, aktuális céljainkról gondolkozunk.
A kerekasztal-beszélgetésen részt vett Dukai Regina, endometriózis érintett, édesanya, aki őszintén megosztotta a résztvevőkkel saját történetét. Elmondta, hogy ő sem azért várt sokat a gyermekvállalással, mert nem szeretett volna gyermeket, hanem azért, mert nem volt még meg a megfelelő párja ehhez. Kislányuk, Olívia meglepetésként érkezett az életükbe, pont akkor, amikor már lemondtak arról, hogy gyermekük legyen. Fontos hangsúlyozni, hogy az endometriózissal érintetteknek sem kell lemondaniuk a gyermekvállalásról. A többség spontán teherbe eséssel is anyává válhat.
Prof. Dr. Várbíró Szabolcs, szülész-nőgyógyász, az SZTE SZAKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika igazgatója elmondta, hogy a meddőségi kezelésekben nőgyógyászként egy ideig a hölgyekre fókuszált, de aztán látta, hogy abból nem biztos, hogy több gyerek lesz. A férfi oldalon is múlik, hogy haza tudnak-e vinni egy gyereket. Ezért úgy gondolja, hogy a párt együtt kell kezelni, és a tapasztalat az, hogy nagyon sok esetben gyakorlatilag ugyanolyan gyógyszerelést kell beállítani. Nyilván hasonló életmód hasonló eredményre vezethet. Az anyagcsereproblémák, mint például egy rossz életmód, az ugyanúgy el fogja rontani hosszú távon a spermamintát is, mint ahogy a petesejt minőségét.