Teltház! Várakozáson felüli érdeklődés övezte a pécsi Reprodukciós Centrum első nyílt napját - HRI
Teltház! Várakozáson felüli érdeklődés övezte a pécsi Reprodukciós Centrum első nyílt napját

Teltház! Várakozáson felüli érdeklődés övezte a pécsi Reprodukciós Centrum első nyílt napját
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Asszisztált Reprodukciós Centruma 2025. május 16-án első alkalommal rendezett nyílt napot. Termékenységi zavarok és nemzőképességi problémák esetén tájékozódjon hiteles forrásból! – így szólt az a felhívás, amelyre több mint 50 olyan érdeklődő, főként párok jelentkeztek, akiknél akadályokba ütközik a vágyott gyermek megérkezése.
Az országosan is egyedülállónak számító rendezvényt Dr. Kovács Kálmán PhD szülész-nőgyógyász szakorvos, egyetemi docens, klinikaigazgató nyitotta meg, aki kiemelte, milyen izgalmakat jelent számukra egy ilyen nyílt nap megszervezése és milyen ritka alkalom, hogy az intézetüket ilyen formában be tudják mutatni a nagyközönségnek és elmondhassák, mennyit dolgoznak a kívánt terhesség eléréséért. Hozzátette: sok esetben kisebb csoda kell, hogy a gyermek „létrejöjjön”.
Az első előadást Dr. Várnagy Ákos PhD szülész-nőgyógyász szakorvos, egyetemi docens a PTE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Édesanyák úti Reprodukciós Központ szakmai vezetője, az Országos Kórházi Főigazgatóság Humánreprodukciós Igazgazóság igazgatója tartotta.
A szakmai vezető a rövid történeti áttekintésben kitért arra is, hogy a testen kívüli megtermékenyítés első sikere 1978-ra tehető, ekkor született meg Angliában az első lombikbébi, míg hazánkban 1988-ban látta meg a napvilágot, itt a Pécsi Tudományegyetemen!
A résztvevők átfogó képet kaphattak a lehetséges kezelésekről, az egyes állomásokról, ugyanakkor Dr. Várnagy Ákos felhívta a figyelmet arra is, amivel már ők sem tudják felvenni a versenyt: ez pedig az életkor. A nők életkorának előrehaladtával csökken a petesejtek száma és ezzel párhuzamosan romlik az ivarsejtek minősége is, így magasabb a termékenységi zavar előfordulásának esélye.
„A petesejtek minősége 40 éves kor felett olyan szinten leromlik, hogy gyakorlatilag egyszámjegyű hatásfokról tudunk beszélni. A csehországi klinikák azért tudnak ezzel versenyezni, mert ott a petesejt adományozás napi szinten működik.” Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a hazai petesejt-donáció előtt álló törvényi akadályok elhárulnak majd. Végül hozzátette, hogy az itthoni lehetőségek ugyanazt a hatásfokot tudják biztosítani, mint egy brnoi (Csehország) vagy éppen egy New York-i meddőségi klinika.
A szakmai vezető előadása végén kitért arra is, hogy milyen sikereket értek el azáltal, hogy a mesterséges megtermékenyítés hatásfokának növelése és az embriók maximális védelme érdekében csökkentették az ivarsejtek és az embriók káros fényterhelését.
Dr. Mauchart Péter PhD biológus előadásában bemutatta, mi történik egy embriológiai laboratóriumban, hogyan zajlik a mesterséges megtermékenyítés a mikroszkóp alatt. A folyamatot a lombikkezelés szimbólumának tartott videófelvétellel szemléltette, vagyis a jelenlévők láthatták, amikor a spermiumot egy speciális tű segítségével közvetlenül beinjektálják a petesejtbe, így biztosítva a megtermékenyülést (ICSI: intracitoplazmatikus sperma injekció).
Hasonlóan különleges volt az a time-lapse technikával (10 percenként rögzített képkockákat egymás után rendezve) készült kisfilm is, amely egy embrió fejlődését mutatta be. A felvételt készítő inkubátort később, a laborlátogatás során, személyesen is meg lehetett tekinteni.
A biológus előadásában kitért arra is, hogy hogyan történik az embriók fagyasztása és felolvasztása, illetve hogyan zajlik azok tárolása -196 °C-on, folyékony nitrogénben.
A nyílt nap keretében több rövid előadásra is sor került. Az érdeklődök megismerhették, hogy a klinikai ellátás előtt milyen adminisztratív teendőket kell elvégezni. A jelenlévők találkozhattak azokkal a pszichológusokkal is, akik a reprodukciós centrum munkáját segítik és a meddőségi ellátásban résztvevő páciensek számára alkalmanként nélkülözhetetlen lelki támogatást biztosítanak.
Töretlen érdeklődés és fokozott figyelem kísérte, amikor a nagyszámú érdeklődőre tekintettel a látogatókat két csoportban vezették végig az intézményen. A kórtermek mellett megnézhettek olyan helyiségeket is, ahova egyébként nem, vagy legfeljebb csak páciensként kerülhetnek be, vagyis ezúttal beléphettek a laboratóriumba és a műtőbe is. A résztvevőket minden területen a szakdolgozók fogadták, majd a rövid bemutatókat követően ismét lehetőség volt kérdezni, ahogyan a nyílt nap végén is sokan éltek ezzel a lehetőséggel.
Ön is tehet egy virtuális sétát a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Asszisztált Reprodukciós Centrumában:
A nyílt nap képei: