Főoldal - HRI
Lombikprogram Magyarországon - Mérföldkövek
Az első mesterséges megtermékenyítés óta több mint 10 millió gyermek látta meg a napvilágot és nagyságrendileg évente félmillió gyermek születik világszerte az asszisztált reprodukciós eljárásoknak (ART) köszönhetően.
továbbMit nevezünk termékenységi zavarnak?
Termékenységi zavarról akkor beszélünk, ha egy év rendszeres és fogamzásgátlás mentes házasélet ellenére nem jön létre a kívánt terhesség. 35 éves életkor felett már 6 hónap után javasolt a meddőségi kivizsgálások megkezdése, a 40. életév betöltését követően pedig érdemes már a várandósság tervezésekor szakorvoshoz fordulni.
továbbNők, termékenység, életkor
Az első gyermek vállalásának ideje nagymértékben kitolódott a kilencvenes évek elejétől napjainkig, míg 1990-ben az átlagos életkor az első gyermek születésekor 23 év volt, 2021-re ez az érték már 29,1 évre nőtt...
továbbA nemzőképességi zavarok okai férfiaknál
Az utóbbi évtizedekben a férfiak nemzőképessége is folyamatos csökkenést mutat. Ebben szintén szerepet játszhat a gyermekvállaláskori életkor kitolódása, környezeti tényezők, egészségtelen életmód úgymint az elhízás, mozgásszegény életmód, dohányzás és alkoholfogyasztás, de egyéb betegségek (pl. magas láz miatt) és állapotok is vezethetnek csökkent nemzőképességhez vagy meddőséghez.
továbbSzakorvosi segítség
Első gondolatként sokaknál ijesztő lehet a termékenységi problémával orvoshoz fordulni, ahol olyan intim részleteket kell megosztani a szakemberekkel, amelyekről a pároknak még egymás között is kellemetlen lehet beszélgetni...
továbbA kezelések megkezdése
A folyamat első és kiemelten fontos állomása a termékenységi zavar lehetséges okainak kivizsgálása felderítése...
továbbBemutatkozunk
A kormány célja, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen, ehhez pedig kiemelt figyelmet élvez a meddőség megelőzése és kezelése. A Humánreprodukciós Igazgatóság 2022. február 1-től a termékenységi és nemzőképességi zavarok kezelési rendszerének fejlesztésével foglalkozik, amelynek célja:
- a hatékony és eredményes ellátórendszer;
- a hozzáférés növelése - közfinanszírozott formában - az érintettek számára;
- minden páciens számára biztonságos ellátás;
- a lehető legrövidebb idő alatt elérhető rendszer.
Vizsgálatok és kezelések
Termékenységtudatosság
Az életkor, valamint a nők és a férfiak életmódja meghatározó fontosságú a tekintetben, hogy természetes úton szülőkké válhatnak-e. A gyermekvállalás átlagos életkora a nőknél nagymértékben növekedett, mára meghaladja a 30 évet. Eközben a nők termékenységének kismértékű csökkenése már 25-29 kor között elkezdődik, 35 éves koruk felett pedig jelentősen felgyorsul ez a folyamat, míg 40 éves korban a természetes fogantatás esélye már rendkívül alacsony.
Embriók
Amikor egy pár sikeres in-vitro-fertilizációs (IVF) eljáráson, vagyis mesterséges megtermékenyítésen vett részt, a fel nem használt embriókat lefagyasztják. Amennyiben már nem szeretnének több gyermeket vállalni, rendelkezhetnek a fagyasztott embrióik sorsáról. Az egyik lehetőség számukra, hogy a fagyasztott embriókat felajánlják olyan családok részére, akiknél a saját ivarsejttel történő gyermekáldás esélye rendkívül alacsony, vagy egyáltalán nem lehetséges. A fagyasztott embrióik így egy másik párnál kerülhetnek beültetésre, és sikeres kezelés esetén nekik is megszülethet a vágyott gyermekük.