Egyedülálló képzés meddő párokat támogató szakpszichológusok számára

Egyedülálló képzés meddő párokat támogató szakpszichológusok számára


Egyedülálló képzés meddő párokat támogató szakpszichológusok számára

Az OKFŐ HRI munkájának egyik fontos eredménye volt, hogy kidolgozásra került a meddőségkezelési ágazatban dolgozó szakemberek képzési rendszere és létrejöttek eddig nem létező képzések a szakemberek pályán tartása, új szakemberek bevonzása, valamint az ellátás biztosítása céljából. A Klinikai embriológia egészségügyi felsőfokú szakképzés, a Reproduktív medicina ráépített szakorvos képzés, és a Klinikai andrológia licencképzés mellett a Reproduktív pszichológiai szaktanácsadó licencképzés új képzésként vált elérhetővé, amely a Semmelweis Egyetemen indul el klinikai és alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológusok számára.

A Semmelweis Egyetemen megvalósuló licencképzés célja felkészíteni a szakembereket, hogy a legújabb tudományos evidenciák birtokában magasabb szintű segítséget tudjanak nyújtani azoknak a pároknak, akiknél a nehezített gyermekvállalás olyan komolyabb pszichés tüneteket okoz, mint a szorongás vagy a depresszió.

Dr. Szigeti F. Judit, a Semmelweis Egyetem Asszisztált Reprodukciós Centrum klinikai szakpszichológusa elmondta: „Magyarországon megközelítőleg 150 ezer pár küzd meddőséggel, minden hatodik-hetedik házaspár számára nehezített a gyermekvállalás. Ha ők a mesterséges megtermékenyítési kezelések elején felmérésben vesznek részt, akkor kiderül, hogy nem különböznek az átlagtól szorongás, depresszió és egyéb mutatók tekintetében, de ha a kezelések előrehaladtával, a harmadik beavatkozás tájékán vizsgáljuk őket, akkor akár a 40 százalékot is elérheti a klinikai szintű szorongás és depresszió aránya.” Ugyanakkor hozzátette: „a legfrissebb szakmai ismeretek alapján elmondható, hogy a lelki blokkok oldása önmagában nem segíti a gyermekáldást. Ha egy szakember azzal hirdeti magát, hogy az ő mentális beavatkozása hatására sikeres lesz a fogantatás, sőt még sikerességi rátákat is emleget, az morálisan és szakmailag sem helytálló”.

A klinikai és alkalmazott egészségpszichológiai szakpszichológusok számára előreláthatólag 2026-tól elérhető új licencképzés tudományosan megalapozott elméleti és módszertani ismereteket átadó, felsőfokú szakirányú egészségügyi szakvizsgára épül.

Dr. Gonda Xénia a Semmelweis Egyetem habilitált egyetemi docense, a Klinikai Pszichológia Tanszék vezetője kifejtette, hogy „mivel a különböző segítő szakmák kompetenciái kevésbé ismertek és egyértelműek az emberek számára, ezért azt tapasztalják, hogy sok meddő párt tévesztenek meg különböző tudományosnak mondott módszerekkel, amivel az érintettek sok esetben értékes időt veszítenek, illetve olyan megoldásokba fektetnek, amelyek nem vezetnek eredményre. Rosszabb esetben azonban a nem működő, vagy esetleg potenciálisan kártékony módszerekhez való fordulás súlyosabb következményekkel is jár. Fokozottan igaz ez az olyan kiemelten nehéz élethelyzetben lévők esetén, mint a nehezített gyermekvállalás”.

Dr. Szigeti F. Judit kitért arra is, hogy „a legújabb szakmai paradigma, a bio-pszicho-szocio-spirituális (BPSS) modell szerint közelítik meg a meddőséget, miszerint annak biológiai, pszichológiai, spirituális és társas összetevőivel egyaránt foglalkozni kell. Meddőség esetén a javasolt pszichológiai intervenciók az elmúlt évtizedekben óriási változáson mentek keresztül. A licencképzés célja, hogy a szakemberek a legújabb, evidenciákon alapuló, valóban hatékony módszerek birtokában tudjanak segíteni a pácienseknek abban, hogy elérjék céljukat”.

A reproduktív pszichológiai szaktanácsadó licencképzés az első olyan továbbképzés az országban, amelyen nemcsak tanácsadó tevékenységet folytató, hanem gyógyító szakembereket képeznek a reproduktív pszichológia területén.


Forrás: Semmelweis Hírek